Hírek-Aktuális
A mintegy 1.3 millió Fradi szurkoló majdnem háromnegyede Fidesz–KDNP-, vagy Mi Hazánk-szavazó
Az IDEA Intézet 2024. október 31-e és november 6-a között elvégzett, országosan reprezentatív, kérdőíves felmérésében a magyar labdarúgás társadalmi hátterét, közösségi bázisát, a klubcsapatok szurkolótáborát térképezte fel.
további részletek
Növelte előnyét a TISZA, négy párt bejutási küszöb felett
A TISZA Párt előnye a teljes népesség és a biztos szavazók körében is 6 százalékpontra emelkedett a Fidesz-KNDP-vel szemben - ez derül ki az IDEA Intézet legújabb, 2024. november 29-e és december 6-a között elvégzett országosan reprezentatív felméréséből.
további részletek
A TISZA a Fidesz-KDNP nyakán, négy parlamenti párt 0 százalékon
Szeptemberben nőtt a TISZA Párt támogatottsága, miközben a Fidesz-KDNP-é nem változott, így a hónap végére a TISZA-szavazók aránya már csak 2 százalékponttal maradt el a kormánypártokétól. Ha szeptember végén országgyűlési választásokat tartottak volna Magyarországon, akkor a DK és a Mi Hazánk is elérte volna a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, erre a kisebb pártok közül még az MKKP-nek lehetett volna némi esélye.
további részletek
Megjelenése óta először nem nőtt a TISZA Párt támogatottsága, de a Fidesz-KDNP „lőtávon” belül marad
A pártok támogatottságában február óta tapasztalható, alapvető elmozdulások július végére jelentősen lelassultak, lényegében megálltak. Az IDEA Intézet 2024. július 24. és július 31. között készített felmérése szerint, ha július végén parlamenti választásokat tartottak volna Magyarországon, azt a Fidesz–KDNP nyerte volna meg, de a kormánypártok támogatottsága a biztos szavazók körében is csak 7 százalékkal volt magasabb a TISZA Pártnál.
további részletek
A kormánypártok és a TISZA támogatottsága között kevesebb, mint 10 százalék a különbség
2024. júniusában a felnőtt népesség 30 százaléka volt a kormánypártok, 23 százaléka pedig a TISZA Párt támogatója. Egy országgyűlési választáson négypárti parlament jött volna létre a múlt hónapban, az előbbiek mellett csak DK és a Mi Hazánk támogatottsága érte volna el a parlamentbe jutáshoz minimálisan szükséges, 5 százalékos küszöböt – ez derült ki az IDEA Intézet június második felében elvégzett, országosan reprezentatív felméréséből.
további részletek
EP-választás: A Fidesz-KDNP 40 százalék felett, a TISZA Párt jelentősen lemaradva a második
Az IDEA Intézet május végén végzett felmérése szerint a választási kampány hajrájára fordulva a Fidesz-KDNP támogatottsága határozottan növekedett, és a TISZA Párt szavazótábora is tovább bővült. E két párton, továbbá a DK, az MSZP és a Párbeszéd szövetségén kívül csak a Mi Hazánk érte volna el az 5 százalékos szintet, ha május legvégén került volna sor az európai parlamenti választásra.
további részletek
Három párt a parlamenti bejutási küszöb fölött
Csak három párt került volna be a parlamentbe, ha május elején országgyűlési választásokat tartottak volna Magyarországon - ez derül ki az IDEA Intézet 2024 április végén és május elején elvégzett felméréséből. Az eredmények szerint a felnőtt népesség kicsivel több mint negyede szavazna jelenleg a Fidesz-KDNP-re, míg a TISZA párt támogatottsága 15, a Demokratikus Koalícióé pedig 11 százalékos szintet ért el a hónap elején. A Momentum, a Mi Hazánk és az MKPP nem érik a parlamenti bejutási küszöböt. A vizsgálat tapasztalatai azt mutatják, hogy egy május elején tartott EP-választáson a Fidesz-KDNP, a TISZA párt és a DK-MSZP-Párbeszéd közös lista mellett csak az MKKP-nek lett volna esélye mandátumszerzésre.
további részletek
A kormánypártok és az ellenzéki pártok támogatottsága is csökkent az utóbbi időszakban
Az utóbbi időszak gazdasági teljesítménye, az életszínvonal stagnálása, a 2024 február legelején kirobbant kegyelmi botrány, illetve Magyar Péter keltette politikai turbulenciák jelentős mértékben hathattak a választók politikai gondolkodására, illetve preferenciáira. Nem lehet egyetlen okkal megmagyarázni a változások hátterét, célszerű ezért az alábbi eredményeket az utóbbi események együttes hatásának tekinteni.
további részletek
A kegyelmi botrány mélypontra juttatta a kormánypártok támogatottságát
Az események hatásai ezúttal a Fidesz-KDNP biztos szavazói bázisát is elérték – A „kegyelmi botrány”, illetve az elmúlt hónap egyéb, jelentős belpolitikai eseményei március elejére jelentősebb arányú felnőtt politikai gondolkodását mozgatták meg – ez derül ki az IDEA Intézet 2024 március elején, tehát még Magyar Péter mozgalmának alapítása előtt elvégzett felméréséből. Az utóbbi években szinte megszokottá vált, hogy a pártoktól eltávolodó szavazók jellemzően a bizonytalanok táborát növelték, 2024 márciusában ez hosszú idő után nem így volt. Az „egyéb” (a kérdőív szavazólapján nem szereplő kisebb, vagy még nem is létező) pártokra szavazók aránya a korábbiakban szokatlan módon, legalább 100-150 ezer fővel növekedett.
további részletek
A kegyelmi ügy akkor érte a kormánypártokat, amikor elkezdtek kilábalni népszerűségvesztésükből
Az IDEA Intézet 2024. január 31. és február 9. között készített reprezentatív felmérésének eredményei szerint az úgynevezett kegyelmi ügy kirobbanása és gyors eszkalációja éppen akkor érte a Fidesz-KDNP-t, amikor úgy tűnt, hogy a párt kezd túljutni a tavalyi évben mindvégig tapasztalható, lassú népszerűségvesztésén – legalábbis annak mélypontján. Hangsúlyozni kell tehát, hogy az IDEA Intézet február elejei eredményei a kegyelmi botrány eszkalációját közvetlenül megelőző, még Novák Katalin köztársasági elnök lemondása előtti időszakra vonatkoznak.
további részletek
Oldalak száma: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13