A TISZA Párt előnye a teljes népesség és a biztos szavazók körében is 6 százalékpontra emelkedett a Fidesz-KNDP-vel szemben - ez derül ki az IDEA Intézet legújabb, 2024. november 29-e és december 6-a között elvégzett országosan reprezentatív felméréséből.
December elején a felnőtt népesség egyharmada (33%) szavazott volna a TISZA Pártra egy feltételezett parlamenti választáson, miközben a kormánypárti szavazók a népesség bő egynegyedét tették ki (27%). A választási hajlandóságot is figyelembe véve az mondható, hogy egy most vasárnapi szavazáson a résztvevők (ti. a biztos szavazó, pártot választani tudók) 43 százaléka adta volna le a voksát Magyar Péter pártjára, miközben a Fidesz-KDNP-t csak 37 százalékuk támogatta volna 2024 végén.
Amennyiben október végén, december elején parlamenti választásra került volna sor Magyarországon, a legnagyobb valószínűséggel négypárti parlament alakult volna. A Fidesz-KDNP-n és a TISZA Párton kívül a Mi Hazánk, illetve a biztos szavazó, pártot választani tudók körében a DK is elérte volna a parlamenti frakció alapításához a jelenlegi törvények szerint feltétlenül szükséges, 5 százalékos parlamenti küszöböt.
A magyarországi belpolitika idei évi hatalmas változásait jól érzékelteti, egyúttal a folyamatokat értelmezését is segíti, ha a december eleji pártpreferencia adatokat összehasonlítjuk az IDEA Intézet 2024. január elejére vonatkozó eredményeivel. Eszerint a Fidesz-KDNP támogatottsága, ami a teljes népességet illeti, (habár ingadozott) összességében nem igazán változott, viszont a párt szavazóinak aránya a biztos választó, pártot választani tudók körében 6 százalékponttal csökkent. Ugyancsak jelentős változás, hogy év eleje óta a bizonytalan politikai pártpreferenciával rendelkezők aránya 13 százalékponttal mérséklődött.
Adatfelvételi információ
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. november 29. és december 6. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.